Porod koncem pánevním
Pokud se dítě ani do ukončeného 36. týdne těhotenství neotočí v děloze hlavičkou dolů, nabízíme ženě na našem pracovišti následující možnosti.
1. Provedení obratu dítěte zevními hmaty.
Jedná se o pokus přetočit plod šetrnými zevními hmaty o 180 stupňů do podélné polohy hlavičkou. Tento postup doporučujeme především ženám, které mají obavy z vaginálního porodu koncem pánevním a těm, u kterých nejsou vhodné podmínky pro vaginální porod koncem pánevním. Jedná se o bezpečný výkon, který je odbornými porodnickými společnostmi jednoznačně podporován.
Samotný výkon trvá několik minut a provádí jej jeden nebo dva lékaři pod přímou ultrazvukovou kontrolou na rovném polohovatelném lůžku. Obrat je možné provést mezi 36. a 40. týdnem těhotenství, v nižších týdnech je jeho provedení zpravidla jednodušší.
Úspěšnost zevního obratu se u nás pohybuje dlouhodobě okolo 50 % a je ovlivněna řadou podmínek: množstvím plodové vody, počtem předchozích porodů. Po provedení zevního obratu ženám doporučujeme 24hodinovou hospitalizaci, na konci, které je provedena ultrazvuková kontrola a žena odchází domů. Následují ambulantní kontroly v běžném režimu.
2. Vaginální porod koncem pánevním.
Na našem pracovišti podporujeme vaginální porod koncem pánevním. Tato možnost však není vhodná a bezpečná pro všechna těhotenství. Proto ženy, které k nám s přáním vaginálního porodu koncem pánevním přicházejí, nejdříve podstoupí podrobné porodnické a ultrazvukové vyšetření při kterém hodnotíme přesné uložení dítěte v děloze, jeho velikost, nález na porodních cestách a další anamnestické údaje.
V případě, že se žena i lékař shodnou na vaginálním porodu koncem pánevním, doporučujeme z důvodu velikosti dítěte porodit do konce 40. týdne těhotenství. Ženám, které si přejí vedení porodu s konkrétním porodnickým týmem, nabízíme možnost vyvolání porodu v předem určený den. Porod koncem pánevním vede vždy lékař za intenzivní spolupráce s porodní asistentkou, která je po celou dobu ženě na blízku. Také u tohoto typu porodu je možné využít epidurální analgezii, úlevové polohy, teplou sprchu a další formy tlumení bolesti.
3. Císařský řez.
Pokud si žena vaginální porod koncem pánevním nepřeje nebo na základě vyšetření vyhodnotíme, že by nebyl pro ženu a dítě bezpečný, naplánujeme společně primární císařský řez.